$0
Eibach PRO-TRUCK-LIFT STAGE 1 combines lift springs and sport shocks with height-adjustable clips to increase tire clearance and enhance on- and off-road performance.
| Lift height, rear | 1" |
| Lift height, front | 2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Exclude vehicles with air suspension. Listed height is with Eibach spring on bottom clip of Eibach Sport shocks. 2nd and 3rd clip grooves should only be used for extra weight, going above +2" in ride height will result in poor ride quality. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 1 |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 2" x 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 9.2 in |
| Box Width | 20.4 in |
| Box Length | 30.2 in |
| Box Weight | 54.5 lbs |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2007||Toyota||Sequoia, 2006||Toyota||Sequoia, 2005||Toyota||Sequoia, 2001||Toyota||Sequoia, 2002||Toyota||Sequoia, 2003||Toyota||Sequoia, 2004||Toyota||Sequoia
|
