$0
Eibach PRO-TRUCK COILOVER 2.0 features threaded bodies for precise ride-height adjustment and enhanced damping performance, delivering maximum off-road capability.
| Lift height, front | 1-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front out of the box height is set to be level with OE rear spring. Preload will need to be added to be level with Eibach rear spring. Due to vehicle manufacturer tolerances, lift heights may vary. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Chassis Code XK60 |
| Series | Pro Truck |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.8 in |
| Box Width | 13.9 in |
| Box Length | 31.2 in |
| Box Weight | 46.9 lbs |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Toyota||Sequoia, 2016||Toyota||Sequoia, 2015||Toyota||Sequoia, 2014||Toyota||Sequoia, 2013||Toyota||Sequoia, 2012||Toyota||Sequoia, 2011||Toyota||Sequoia, 2010||Toyota||Sequoia, 2009||Toyota||Sequoia, 2008||Toyota||Sequoia, 2018||Toyota||Sequoia, 2007||Toyota||Sequoia, 2021||Toyota||Sequoia, 2020||Toyota||Sequoia, 2019||Toyota||Sequoia, 2022||Toyota||Sequoia
|
