$0
The Eibach PRO-TRUCK-LIFT Stage 2 combines threaded height-adjustable coilovers with rear sport shocks and Pro-Lift-Kit springs to fine-tune ride height and deliver improved off-road performance.
| Lift height, rear | 1" |
| Lift height, front | 1-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front out of the box height is set to be level with OE rear spring. Preload will need to be added to be level with Eibach rear spring. Due to vehicle manufacturer tolerances, lift heights may vary. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Chassis Code XK60 |
| Series | Pro Truck Lift Stage 2 |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 1-1.5" x 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 6.9 in |
| Box Width | 13.8 in |
| Box Length | 30.3 in |
| Box Weight | 46 lbs |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Toyota||Sequoia, 2016||Toyota||Sequoia, 2015||Toyota||Sequoia, 2014||Toyota||Sequoia, 2013||Toyota||Sequoia, 2012||Toyota||Sequoia, 2011||Toyota||Sequoia, 2010||Toyota||Sequoia, 2009||Toyota||Sequoia, 2008||Toyota||Sequoia, 2018||Toyota||Sequoia, 2007||Toyota||Sequoia, 2021||Toyota||Sequoia, 2020||Toyota||Sequoia, 2019||Toyota||Sequoia, 2022||Toyota||Sequoia
|
