$0
Eibach PRO-LIFT-KIT springs are developed using championship-winning off-road race technology to provide maximum lift without compromising factory components or ride quality.
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Rear Springs Only. Must be used with Eibach Pro-Truck Sport Rear Shocks. Excludes Vehicles equipped with Adaptive Variable Suspension (AVS) Excludes vehicles with Load-Leveling Rear Height Control Air Suspension |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Chassis Code XK60 |
| Series | Pro Lift Kit |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 7.7 in |
| Box Width | 16.5 in |
| Box Length | 26.3 in |
| Box Weight | 40 lbs |
| Submodel | 5.7L V8 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Toyota||Sequoia, 2016||Toyota||Sequoia, 2015||Toyota||Sequoia, 2014||Toyota||Sequoia, 2013||Toyota||Sequoia, 2012||Toyota||Sequoia, 2011||Toyota||Sequoia, 2010||Toyota||Sequoia, 2009||Toyota||Sequoia, 2008||Toyota||Sequoia, 2018||Toyota||Sequoia, 2007||Toyota||Sequoia, 2021||Toyota||Sequoia, 2020||Toyota||Sequoia, 2019||Toyota||Sequoia, 2022||Toyota||Sequoia
|
Установил передние пружины Eibach на свой Ford Raptor 2022 F-150 доволен результатом. Комфорт и управление стали даже лучше, чем на оригинальных — неровности проходит мягче, машина ощущается стабильнее. Перед немного поднялся и стал чуть выше зада, возможно, задние пружины уже подсели, плюс у меня постоянно подгружен зад. Думаю заказать теперь и задний комплект, чтобы уравнять. Отдельно хочу отметить сервис магазина: быстрая доставка, отличная консультация. Спасибо, ребята! Работаем дальше.
