$0
The ICON Alloys REBOUND pairs sharp lines with a concave spoke profile and optimized dimensions to enhance both appearance and function for trucks and SUVs.
*Fitment and installation notes: Wheels are engineered to maximize caliper clearance and optimize wheel position for un-hindered suspension travel and steering. Backspace and offset are configured to reduce scrub radius and improve ride quality. Confirm vehicle-specific fitment, brake clearance, and suspension compatibility before installation.
| Brand | Icon Vehicle Dynamics |
| Series | Rebound |
| Bolt Pattern | 5x127mm (5x5") |
| Landing diameter | 17 |
| Profile Width | 8.5 |
| Offset | -6 |
| Center Bore Diameter (DIA) | 71.50 |
| Backspacing | 4.5 |
| Finish | Satin Black |
| Load Capacity | 2750 |
| Box Weight | 32.3 lbs |
| Box Length | 20.5 in |
| Box Width | 19.7 in |
| Box Height | 11.2 in |
