$0
The Baja Pro XS is a rugged tire engineered for both on- and off-road use, delivering durability, traction, and reliable performance across varied terrain.
*D.O.T. certified for light to occasional highway use. Verify fitment and load ratings for your vehicle prior to installation.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Pro™ XS |
| Tire Size | 35x13.50 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 34.6 |
| Profile Width | 14 |
| Rim Width | 11 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 9.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 12 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 74 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 35 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 27 |
| Part # | 41753 |
| Product Code | 331253018 |
| Cross Ref# | 90000037615 |
| Fitment | ALL |
