$0
High-traction off-road tire engineered for competition and aggressive terrain.
*This tire is not D.O.T. certified.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® X |
| Tire Size | 37x12.5 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 36.8 |
| Profile Width | 13 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 10.5 |
| Tread Depth | 0.69 |
| Tread Width | 10.2 |
| Max Pressure (PSI) | 35 |
| Max Load | 2755 |
| Load Range | C |
| Speed Index | F |
| Load Index | 116 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 81 lbs |
| Box Length | 36 in |
| Box Width | 36 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 42772 |
| Product Code | 331249021 |
| Cross Ref# | 90000038403 |
| Fitment | ALL |
