$0
The Baja Boss XS combines high-traction mud-terrain performance with extreme-use durability, engineered for competition-style rock crawling, endurance desert racing and short-course racing.
*DOT certified for highway use. Verify vehicle fitment, load rating and correct sizing prior to installation; intended primarily for off-road and competition applications—follow local regulations.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 35x12.50 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 34.8 |
| Profile Width | 12.5 |
| Rim Width | 11 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 111 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 40 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 12 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 43759 |
| Product Code | 261886 |
| Cross Ref# | 90000118192 |
| Fitment | ALL |
