$0
High-traction off-road tire engineered for competition and aggressive terrain.
*This tire is not D.O.T. certified.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® X |
| Tire Size | 40x13.5 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 39.8 |
| Profile Width | 13.6 |
| Rim Width | 11.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11.5 |
| Tread Depth | 0.69 |
| Tread Width | 11 |
| Max Pressure (PSI) | 25 |
| Max Load | 2680 |
| Load Range | B |
| Speed Index | F |
| Load Index | 115 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 99 lbs |
| Box Length | 39 in |
| Box Width | 39 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 42703 |
| Product Code | 331238021 |
| Cross Ref# | 90000038404 |
| Fitment | ALL |
