$0
The Baja Boss XS combines high-traction mud-terrain performance with extreme-use durability, engineered for competition-style rock crawling, endurance desert racing and short-course racing.
*DOT certified for highway use. Verify vehicle fitment, load rating and correct sizing prior to installation; intended primarily for off-road and competition applications—follow local regulations.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 37x12.50 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 36.8 |
| Profile Width | 13 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 10.5 |
| Speed Index | F |
| Load Index | 116 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 40 lbs |
| Box Length | 37 in |
| Box Width | 37 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 43772 |
| Product Code | 261885 |
| Cross Ref# | 90000118194 |
| Fitment | ALL |
