$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 35x12.50 R17 |
| Tire Size EU | 315/70R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 34.6 |
| Profile Width | 12.6 |
| Rim Width | 9.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 121 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 39 lbs |
| Box Length | 34 in |
| Box Width | 34 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 272498 |
| Product Code | 331278011 |
| Cross Ref# | 90000120114 |
| Fitment | ALL |
