$0
The Baja Boss M/T is a premium mud-terrain tire engineered for aggressive off-road traction while maintaining improved on-road handling, reduced noise and long-lasting durability.
*Available in sizes from 15" to 24" to fit a variety of leveled and lifted vehicles. Several sizes offer increased load-carrying capacity including load range F; select flotation sizes are intended for lighter-duty pickups, SUVs and Jeeps. Check vehicle fitment and load requirements before installation.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® M/T |
| Tire Size | 42x13.50 R17 |
| Landing diameter | 17 |
| Inflated Diameter | 41.9 |
| Profile Width | 14.2 |
| Rim Width | 11 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 9 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11.5 |
| Speed Index | P |
| Load Index | 126 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 102 lbs |
| Box Length | 22 in |
| Box Width | 11 in |
| Box Height | 17 in |
| Глубины протектора 32NDS | 22 |
| Part # | 249341 |
| Product Code | 331195004 |
| Cross Ref# | 90000038364 |
| Fitment | ALL |
