$0
The FOX Performance Elite 2.5 Series shocks deliver a refined, comfortable ride with robust off-road performance. Engineered to improve vehicle control and towing stability, these shocks offer a versatile, bolt-on upgrade for daily driving, hauling, and trail use.
*Compatible with Ford Super Duty trucks; vehicle-specific fitment should be verified before installation.
| Brand | Ridefox |
| Note | Recommended for use with lift coil springs |
| Series | Performance Elite Series 2.5 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2.5-3.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Tank Type | Remote |
| Body Diameter (in) | 2.5 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.01 |
| Extended | 24.79 |
| Travel | 8.78 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 15.9 in |
| Box Width | 17.2 in |
| Box Length | 32.7 in |
| Box Weight | 34.9 lbs |
| UPCCode | 711745591370 |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-250, 2018||Ford||F-250, 2019||Ford||F-250, 2020||Ford||F-250, 2017||Ford||F-350, 2018||Ford||F-350, 2019||Ford||F-350, 2020||Ford||F-350, 2021||Ford||F-250, 2021||Ford||F-350, 2022||Ford||F-250, 2022||Ford||F-350, 2023||Ford||F-250, 2023||Ford||F-350, 2024||Ford||F-250, 2024||Ford||F-350, 2025||Ford||F-250, 2025||Ford||F-350
|
