$0
The ICON Alloys REBOUND pairs sharp lines with a concave spoke profile and optimized dimensions to enhance both appearance and function for trucks and SUVs.
*Fitment and installation notes: Wheels are engineered to maximize caliper clearance and optimize wheel position for un-hindered suspension travel and steering. Backspace and offset are configured to reduce scrub radius and improve ride quality. Confirm vehicle-specific fitment, brake clearance, and suspension compatibility before installation.
| Brand | Icon Vehicle Dynamics |
| Series | Rebound |
| Bolt Pattern | 5x150mm (5x5.91") |
| Landing diameter | 18 |
| Profile Width | 9 |
| Offset | 25 |
| Center Bore Diameter (DIA) | 110.10 |
| Backspacing | 6 |
| Finish | Satin Black |
| Load Capacity | 2750 |
| Box Weight | 34.7 lbs |
| Box Length | 20.7 in |
| Box Width | 20.7 in |
| Box Height | 11.7 in |
