$0
The Baja Legend EXP hybrid all-terrain tire blends premium materials and proven design to deliver a balance of on-road performance and off-road traction. Engineered tread features and reinforced construction provide durability, wet performance, and a comfortable ride in a lightweight package.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend EXP |
| Tire Size | 33x12.5 R18 |
| Tire Size EU | 305/60R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 32.5 |
| Profile Width | 12.1 |
| Rim Width | 9 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 10 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3750 |
| Load Range | F |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 126 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 64 lbs |
| Box Length | 33 in |
| Box Width | 33 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 52832 |
| Product Code | 331061003 |
| Cross Ref# | 90000067189 |
| Fitment | ALL |
