$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 33x11.0 R18 |
| Tire Size EU | 275/70R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 33.3 |
| Profile Width | 11.3 |
| Rim Width | 8 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 9 |
| Tread Depth | 0.63 |
| Tread Width | 9.1 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3640 |
| Load Range | E |
| Speed Index | P |
| Load Index | 125 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 62 lbs |
| Box Length | 33 in |
| Box Width | 33 in |
| Box Height | 11 in |
| Глубины протектора 32NDS | 20 |
| Part # | 272500 |
| Product Code | 331302011 |
| Cross Ref# | 90000119683 |
| Fitment | ALL |
