$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 34x12.0 R18 |
| Tire Size EU | 295/70R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 34.5 |
| Profile Width | 12 |
| Rim Width | 8.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 10 |
| Tread Depth | 0.66 |
| Tread Width | 9.7 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 4080 |
| Load Range | E |
| Speed Index | P |
| Load Index | 129 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 69 lbs |
| Box Length | 35 in |
| Box Width | 35 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 54842 |
| Product Code | 331134011 |
| Cross Ref# | 90000057357 |
| Fitment | ALL |
