$0
The Baja Legend MTZ is a mud-terrain tire engineered for versatile performance both off-road and on pavement, combining aggressive traction with stable, predictable handling.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend MTZ |
| Tire Size | 35x12.5 R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 34.8 |
| Profile Width | 12.5 |
| Rim Width | 10 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 11 |
| Tread Depth | 0.66 |
| Tread Width | 10.1 |
| Max Pressure (PSI) | 50 |
| Max Load | 2910 |
| Load Range | D |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 118 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 70 lbs |
| Box Length | 36 in |
| Box Width | 36 in |
| Box Height | 13 in |
| Глубины протектора 32NDS | 21 |
| Part # | 54859 |
| Product Code | 331142005 |
| Cross Ref# | 90000057358 |
| Fitment | ALL |
