$0
The Baja Legend EXP hybrid all-terrain tire blends premium materials and proven design to deliver a balance of on-road performance and off-road traction. Engineered tread features and reinforced construction provide durability, wet performance, and a comfortable ride in a lightweight package.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend EXP |
| Tire Size | 31x10.50 R18 |
| Tire Size EU | 265/60R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 30.5 |
| Profile Width | 10.7 |
| Rim Width | 8 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 9.5 |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 119 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 51 lbs |
| Box Length | 18 in |
| Box Width | 18 in |
| Box Height | 11 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 272564 |
| Product Code | 331310002 |
| Cross Ref# | 90000119685 |
| Fitment | ALL |
