$0
The Baja Legend EXP hybrid all-terrain tire blends premium materials and proven design to deliver a balance of on-road performance and off-road traction. Engineered tread features and reinforced construction provide durability, wet performance, and a comfortable ride in a lightweight package.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Legend EXP |
| Tire Size | 33x11.5 R18 |
| Tire Size EU | 285/65R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 33 |
| Profile Width | 11.5 |
| Rim Width | 8.5 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 8 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 10 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 9.2 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3640 |
| Load Range | E |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 125 |
| Sidewall Style | RWL |
| Box Weight | 58 lbs |
| Box Length | 33 in |
| Box Width | 33 in |
| Box Height | 12 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 52831 |
| Product Code | 331068003 |
| Cross Ref# | 90000067188 |
| Fitment | ALL |
