$0
Hawk Performance Ceramic brake pads are a premium ceramic compound engineered for quiet operation, ultra-low dust, and consistent braking performance without sacrificing stopping power. The formulation reduces brake noise, vibration and harshness while minimizing pad wear and extending rotor life.
Key benefits:
| Years | Make | Model | Compatibility Notes |
| 2010–2012 | Toyota | Tundra Platinum | Engine: 5.7L (Gas) |
| 2010, 2012 | Toyota | Tundra Platinum | Engine: 5.7L (Flex Fuel) |
| 2010 | Toyota | Tundra Platinum | Engine: 4.6L (Gas) |
| Quantity | Kit |
| Series | Performance Ceramic |
| Installation side | Rear |
| Brand | Hawk Performance |
| Box Weight | 6.1 lbs |
| Box Length | 8.6 in |
| Box Width | 3.6 in |
| Box Height | 3.5 in |
|
Fitment
Show all |
2010||Toyota||Tundra, 2011||Toyota||Tundra, 2012||Toyota||Tundra, 2013||Toyota||Tundra, 2014||Toyota||Tundra, 2015||Toyota||Tundra, 2016||Toyota||Tundra, 2017||Toyota||Tundra, 2018||Toyota||Tundra, 2019||Toyota||Tundra, 2020||Toyota||Tundra, 2021||Toyota||Tundra
|
