$0
Eibach LIFT-BLOCKS are engineered to level the front and rear of pickup trucks without replacing springs or shocks, delivering a clean, functional lift with durable construction.
* Designed for use with PRO-TRUCK Sport Shocks.
| Lift height, rear | 1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Block Height 1.0" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1" |
| Quantity | Kit |
| Box Height | 4.2 in |
| Box Width | 4.3 in |
| Box Length | 11.1 in |
| Box Weight | 8.5 lbs |
| Drive Type | 4WD |
| Submodel | LT, WT, Z71 |
| Fitment | 2023||Chevrolet||Colorado, 2024||Chevrolet||Colorado, 2025||Chevrolet||Colorado |
