$0
Experience improved control and confident damping performance on and off the road with the Eibach PRO-TRUCK SPORT SHOCKS, engineered for precise handling and durability.
* Installation/compatibility: Can accommodate lifted suspensions 0-1.5".
| Lift height, rear | 0-1" |
| Brand | Eibach |
| Note | Can accommodate lifted suspensions between 0-1.5" |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Sport |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.25 in |
| Box Width | 3.5 in |
| Box Length | 32.5 in |
| Box Weight | 7 lbs |
| Drive Type | 4WD |
| Submodel | LT, WT, Z71 |
| Fitment | 2023||Chevrolet||Colorado, 2024||Chevrolet||Colorado, 2025||Chevrolet||Colorado |
