$0
Eibach PRO-TRUCK SPORT SHOCKS deliver improved control and damping performance for both street and off-road driving in a robust, performance shock absorber package.
*Compatible with lifted suspensions from 0" to 2".
| Lift height, front | 0-1.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Listed heights are OE spring bottom clip and OE spring top clip. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Sport |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.25 in |
| Box Width | 3.5 in |
| Box Length | 32.5 in |
| Box Weight | 7 lbs |
| Drive Type | 4WD |
| Submodel | LT, WT, Z71 |
| Fitment | 2023||Chevrolet||Colorado, 2024||Chevrolet||Colorado, 2025||Chevrolet||Colorado |
