$0
Enhance off-road capability with adjustable ride height and tuned performance. This system pairs threaded height-adjustable coilovers with rear sport shocks for balanced control and durability.
| Lift height, rear | 0-1" |
| Lift height, front | 0-2.2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Out of the box coil-over height is set to be level with OE rear height. Trim level and cab/bed configuration will cause variance in final lift heights. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 2 |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 0-2.2" x 0-1" |
| Quantity | Pair of Front Coilovers + Rear Shocks |
| Box Height | 9.2 in |
| Box Width | 20.4 in |
| Box Length | 29.6 in |
| Box Weight | 61.6 lbs |
| Drive Type | 4WD |
| Submodel | LT, WT, Z71 |
| Fitment | 2023||Chevrolet||Colorado, 2024||Chevrolet||Colorado, 2025||Chevrolet||Colorado |
