$0
Eibach PRO-TRUCK-LIFT STAGE 2R combines threaded height-adjustable front coilovers with external-reservoir rear shocks to fine-tune ride height and deliver maximum off-road capability.
| Lift height, rear | 0-1" |
| Lift height, front | 0-2.2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Out of the box coil-over height is set to be level with OE rear height. Trim level and cab/bed configuration will cause variance in final lift heights. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 2R |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 0-2.2" x 0-1" |
| Quantity | Pair of Front Coilovers + Rear Reservoir Shocks |
| Box Height | 9.3 in |
| Box Width | 20.4 in |
| Box Length | 30.3 in |
| Box Weight | 67 lbs |
| Drive Type | 4WD |
| Submodel | LT, WT, Z71 |
| Fitment | 2023||Chevrolet||Colorado, 2024||Chevrolet||Colorado, 2025||Chevrolet||Colorado |
