$0
FOX Performance Series 2.0 shocks feature remote reservoirs and an internal floating piston (IFP) to deliver improved damping and consistent performance while preserving OEM vehicle behavior.
*Designed as a bolt-on solution tuned for the INEOS Grenadier. Verify fitment for specific model year and trim; professional installation recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | Includes reservoir mounting bracket |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 14.7 |
| Extended | 23.12 |
| Travel | 8.42 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 10.6 in |
| Box Width | 21.2 in |
| Box Length | 35 in |
| Box Weight | 31.2 lbs |
| Fitment | 2024||INEOS||Grenadier, 2025||INEOS||Grenadier |
