$0
Conquer new heights with the Eibach PRO-LIFT-KIT-HD, delivering robust front-end lift and dependable off-road performance for demanding builds.
* Designed for vehicles carrying 100–200 lb of added front weight (bumper, winch, or armor). Front lift application only; rear not applicable.
| Applications | Front | Rear |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER SUV 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | +3-2.3" | N/A |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER QUARTERMASTER 4-Door 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | +3-2.3" | N/A |
| Lift height, front | 2.3-3" |
| Brand | Eibach |
| Note | Listed front lift heights range from 0lbs(1st height listed) to 250lbs(2nd height listed). Only recommended to run at heights of 150-250lbs, other heights listed for reference only. Too much lift will cause poor ride quality. Front Spring Only Recommend |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Lift Kit HD |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2.3-3" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.8 in |
| Box Width | 14.9 in |
| Box Length | 24.7 in |
| Box Weight | 31.4 lbs |
| Fitment | 2024||INEOS||Grenadier, 2025||INEOS||Grenadier |
