$0
Eibach PRO-DAMPER performance shocks are precision-tuned to complement lowering springs, delivering improved damping for responsive handling and a refined, compliant ride.
| Applications | Front | Rear |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER SUV 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | +0-2.5" | +0-1.5" |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER QUARTERMASTER 4-Door 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | +0-2.5" | +0-1.5" |
| Lift height, rear | 0-1.5" |
| Lift height, front | 0-2.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | REAR CAN ACCOMMODATE LIFTED SUSPENSION BETWEEN 0-1.5" FRONT CAN ACCOMMODATE LIFTED SUSPENSION BETWEEN 0-2.5" Damage could occur to factory drive shaft with change in ride height. Consult instruction manual for proper installation. This kit includes 4 shoc |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Damper |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 0-2.5" x 0-1.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Box Height | 9.4 in |
| Box Width | 20.3 in |
| Box Length | 30.3 in |
| Box Weight | 38.4 lbs |
| Fitment | 2024||INEOS||Grenadier, 2025||INEOS||Grenadier |
