$0
Conquer new heights with the Eibach PRO-LIFT-KIT-HD, engineered to enhance control and capability when carrying increased payloads.
* Developed for use in conjunction with Eibach shocks; rear lift range may vary with increased static weight.
| Applications | Front | Rear |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER SUV 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | N/A | +2.8-1.4" |
| 2024-2025 INEOS GRENADIER QUARTERMASTER 4-Door 3.0L 6 Cyl. Turbo 4WD | N/A | +2.8-1.4" |
| Lift height, rear | 1.4-2.8" |
| Brand | Eibach |
| Note | Rear Springs only Listed rear lift heights range from 0lbs(1st height listed) to 1000lbs(2nd height listed). Only recommended to run at fully load height, other heights listed for reference only. Too much lift will cause poor ride quality. Recommended t |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Lift Kit HD |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 1.4-2.8" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 7.1 in |
| Box Width | 15 in |
| Box Length | 25 in |
| Box Weight | 42.8 lbs |
| Fitment | 2024||INEOS||Grenadier, 2025||INEOS||Grenadier |
