$0
Engineered to elevate capability, the Eibach PRO-TRUCK-LIFT STAGE 1 combines lift springs and sport shocks with height-adjustable clips to increase tire clearance and enhance on- and off-road performance.
* Fits 6-Lug Wheel Only Models.
| Applications | Front | Rear |
| 2005-2015 Toyota Tacoma 2WD | 6-Lug Wheel Only Models | +2.5" | +0-1.5" |
| 2005-2015 Toyota Tacoma 4WD | 6-Lug Wheel Only Models | +2.5" | +0-1.5" |
| Lift height, rear | 0-1.5" |
| Lift height, front | 2.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front assembled Stage 1 with OE top mount, assembled with Eibach spring on bottom clip. (Level with OE rear) |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | 6-Lug Wheel Only Models |
| Series | Pro Truck Lift Stage 1 Plus |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 2.5" x 0-1.5" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 9.3 in |
| Box Width | 20.5 in |
| Box Length | 30.4 in |
| Box Weight | 55.9 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma
|
