$0
Eibach's PRO-LIFT-KIT springs are developed using championship-winning off-road race technology, providing maximum lift without compromising factory components or ride quality.
Features
| Applications | Front | Rear |
| 2005-2015 Toyota Tacoma 2WD | 6-Lug Wheel Only Models | +2.5" | N/A |
| 2005-2015 Toyota Tacoma 4WD | 6-Lug Wheel Only Models | +2.5" | N/A |
| Lift height, front | 2.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front Springs Only. Must be used with Eibach Pro-Truck Sport Front Shocks. Excludes 4 cylinder models. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | 6-Lug Wheel Only Models |
| Series | Pro Lift Kit |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 2.5" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 7.2 in |
| Box Width | 15.4 in |
| Box Length | 17.3 in |
| Box Weight | 25.4 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2005||Toyota||Tacoma, 2006||Toyota||Tacoma, 2007||Toyota||Tacoma, 2008||Toyota||Tacoma, 2009||Toyota||Tacoma, 2010||Toyota||Tacoma, 2011||Toyota||Tacoma, 2012||Toyota||Tacoma, 2013||Toyota||Tacoma, 2014||Toyota||Tacoma, 2015||Toyota||Tacoma
|
Установил передние пружины Eibach на свой Ford Raptor 2022 F-150 доволен результатом. Комфорт и управление стали даже лучше, чем на оригинальных — неровности проходит мягче, машина ощущается стабильнее. Перед немного поднялся и стал чуть выше зада, возможно, задние пружины уже подсели, плюс у меня постоянно подгружен зад. Думаю заказать теперь и задний комплект, чтобы уравнять. Отдельно хочу отметить сервис магазина: быстрая доставка, отличная консультация. Спасибо, ребята! Работаем дальше.
