$0
Engineered to combine lift springs and sport shocks with height-adjustable clips, this system increases tire clearance and enhances on- and off-road performance.
| Lift height, rear | 2.2" |
| Lift height, front | 2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front assembled Stage 1 with OE top mount, assembled with Eibach spring on bottom clip. (Level with OE rear) |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Truck Lift Stage 1 Plus |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | 2" x 2.2" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.9 in |
| Box Width | 13.7 in |
| Box Length | 31.3 in |
| Box Weight | 40.2 lbs |
|
Fitment
Show all |
2004||Lexus||GX470, 2005||Lexus||GX470, 2006||Lexus||GX470, 2007||Lexus||GX470, 2008||Lexus||GX470, 2003||Toyota||Prado 120, 2004||Toyota||Prado 120, 2005||Toyota||Prado 120, 2006||Toyota||Prado 120, 2007||Toyota||Prado 120, 2008||Toyota||Prado 120, 2009||Toyota||Prado 120, 2003||Lexus||GX470, 2009||Lexus||GX470
|
