$0
Enhance load-carrying capability with threaded, height-adjustable spring perches that fine-tune ride height and maximize ground clearance.
* For vehicles with 400 lbs of added weight.
| Lift height, rear | 2-3.5" |
| Brand | Eibach |
| Note | Height Adjustable Rear Spring from 2.0" to 3.5" with 400lbs of added rear weight. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 2-3.5" |
| Quantity | Pair of Rear Springs + Adjusters + Bump Stop Kit |
| Box Height | 7 in |
| Box Width | 14.8 in |
| Box Length | 24.9 in |
| Box Weight | 29 lbs |
|
Fitment
Show all |
2004||Lexus||GX470, 2005||Lexus||GX470, 2006||Lexus||GX470, 2007||Lexus||GX470, 2008||Lexus||GX470, 2003||Toyota||Prado 120, 2004||Toyota||Prado 120, 2005||Toyota||Prado 120, 2006||Toyota||Prado 120, 2007||Toyota||Prado 120, 2008||Toyota||Prado 120, 2009||Toyota||Prado 120, 2003||Lexus||GX470, 2009||Lexus||GX470
|
