$0
ICON's Vehicle Specific (V.S.) 2.5 Series coilover shocks are designed and built to give your vehicle outstanding performance off-road and a smooth ride on the street. These shocks are configured specifically for each application in both length and damping tune. Like all ICON shock absorbers, V.S. 2.5 Series shocks are 100% rebuildable and 100% revalveable.
| Brand | Icon Vehicle Dynamics |
| Series | 2.5 Internal Reservoir |
| Shock Type | Monotube |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Box Height | 9.3 in |
| Box Width | 13.2 in |
| Box Length | 26.7 in |
| Box Weight | 46.4 lbs |
| Drive Type | 4WD, RWD |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2019||Ram||1500
|
