$0
Eibach PRO-LIFT-KIT springs are developed using championship-winning off-road race technology to deliver maximum lift without compromising factory components or ride quality.
* Not compatible with Air Suspension on specified applications.
| Applications | Front | Rear |
| 2019-2024 Ram 1500 REBEL Crew Cab | +1.0" | N/A |
| 2019-2024 Ram 1500 1500 Crew Cab 5.7L HEMI V8 4WD | +2.0" | N/A |
| 2025-2025 Ram 1500 REBEL Crew Cab 3.0L, 6 Cyl. Twin Turbo 4WD | Exc. Air Suspension | +1.4" | N/A |
| Lift height, front | 1-2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Front Springs Only. Must be used with Eibach Pro-Truck Sport Front Shocks. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Note | Exc. Air Suspension |
| Series | Pro Lift Kit |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-2" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.9 in |
| Box Width | 14.8 in |
| Box Length | 24.9 in |
| Box Weight | 33.2 lbs |
| Submodel | 5.7L V8 Gas, 3.0L I6 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2021||Dodge||Ram 1500, 2020||Dodge||Ram 1500, 2019||Dodge||Ram 1500, 2021||Ram||1500, 2020||Ram||1500, 2022||Dodge||Ram 1500, 2022||Ram||1500, 2023||Ram||1500, 2019||Ram||1500, 2023||Dodge||Ram 1500, 2024||Dodge||Ram 1500, 2024||Ram||1500, 2025||Dodge||Ram 1500, 2025||Ram||1500
|
Установил передние пружины Eibach на свой Ford Raptor 2022 F-150 доволен результатом. Комфорт и управление стали даже лучше, чем на оригинальных — неровности проходит мягче, машина ощущается стабильнее. Перед немного поднялся и стал чуть выше зада, возможно, задние пружины уже подсели, плюс у меня постоянно подгружен зад. Думаю заказать теперь и задний комплект, чтобы уравнять. Отдельно хочу отметить сервис магазина: быстрая доставка, отличная консультация. Спасибо, ребята! Работаем дальше.
