$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shocks deliver advanced shock technology to improve ride quality and handling for trucks and SUVs. They combine race-proven damping control with a durable construction to provide a comfortable on-road ride and predictable off-road performance in demanding conditions.
*Designed for truck and SUV applications; verify vehicle fitment and valve tuning for your specific application. Installation by a qualified technician is recommended.
| Brand | Ridefox |
| Note | 80/100/105 Series |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 1-2.5" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Tank Type | Internal Floating Piston (IFP) |
| Body Diameter (in) | 2 |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 15 |
| Extended | 25.1 |
| Travel | 10.1 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 3.2 in |
| Box Width | 3.5 in |
| Box Length | 25.3 in |
| Box Weight | 5.6 lbs |
| UPCCode | 714686859448 |
|
Fitment
Show all |
1989||Toyota||Land Cruiser 80, 1990||Toyota||Land Cruiser 80, 1991||Toyota||Land Cruiser 80, 1992||Toyota||Land Cruiser 80, 1993||Toyota||Land Cruiser 80, 1994||Toyota||Land Cruiser 80, 1995||Toyota||Land Cruiser 80, 1996||Toyota||Land Cruiser 80, 1997||Toyota||Land Cruiser 80, 1997||Toyota||Land Cruiser 105, 1998||Toyota||Land Cruiser 105, 1999||Toyota||Land Cruiser 105, 2000||Toyota||Land Cruiser 105, 2001||Toyota||Land Cruiser 105, 2002||Toyota||Land Cruiser 105, 2003||Toyota||Land Cruiser 105, 2004||Toyota||Land Cruiser 105, 2005||Toyota||Land Cruiser 105, 2006||Toyota||Land Cruiser 105, 2007||Toyota||Land Cruiser 105
|
