$0
FOX Performance Series 2.5 monotube shocks are a bolt-on upgrade engineered to improve on- and off-road performance while preserving OEM ride quality and vehicle behavior.
*Compatible with LC250, GX550, and 4Runner. Bolt-on fitment—confirm vehicle year and configuration before installation to ensure proper compatibility and performance.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series HTO 2.5 |
| Shock Type | Coil-Over |
| Installation side | Front |
| Lift Height, inch | 0-2.25" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 17.39 |
| Extended | 23.26 |
| Travel | 5.87 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 5.9 in |
| Box Width | 6.3 in |
| Box Length | 29.7 in |
| Box Weight | 22.6 lbs |
|
Fitment
Show all |
2024||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||4Runner, 2026||Toyota||4Runner, 2024||Lexus||GX550, 2025||Lexus||GX550, 2026||Lexus||GX550, 2026||Toyota||Land Cruiser 250
|
