$0
The Performance Series 2.0 IFP smooth-body shock absorbers deliver advanced damping control for a balanced on-road ride and predictable off-road handling. Engineered to maintain performance in demanding conditions, these shocks combine robust construction with precision valving for consistent response.
Designed for trucks and SUVs, the Performance Series 2.0 IFP combines race-proven technology with durable materials to handle the toughest road and off-road conditions while maintaining a comfortable driving experience.
| Brand | Ridefox |
| Series | Performance Series 2.0 |
| Shock Type | Smooth Body |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-3" |
| Type Adjusters | Non Adjustable |
| Reservoir | No |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16 |
| Extended | 24.72 |
| Travel | 8.72 |
| Quantity | Single |
| Box Height | 4.3 in |
| Box Width | 4.3 in |
| Box Length | 27.1 in |
| Box Weight | 5.8 lbs |
|
Fitment
Show all |
2024||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||4Runner, 2026||Toyota||4Runner, 2024||Lexus||GX550, 2025||Lexus||GX550, 2026||Lexus||GX550, 2026||Toyota||Land Cruiser 250
|
