$0
FOX Factory Race Series 3.2 Internal Bypass shocks deliver velocity- and position-sensitive damping in a bolt-on package designed for high-speed, off-road performance. Patented Internal Bypass circuitry creates distinct damping zones for a controlled, composed ride over rough terrain while preserving small-bump compliance.
These shocks are race-bred to provide increased control, support, and confidence at speed, improving ride quality and impact management when leaving the pavement.
*Compatibility/installation note: Designed as a bolt-on kit for LC250, GX550, and 4Runner chassis—verify vehicle model and year before installation and follow manufacturer torque and mounting specifications.
| Brand | Ridefox |
| Series | Factory Race Series 3.2 |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-1.5" |
| Type Adjusters | Adjustable |
| Reservoir | Yes |
| Material | Aluminum |
| Compressed | 16.28 |
| Extended | 25.8 |
| Travel | 9.52 |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 8.5 in |
| Box Width | 21.2 in |
| Box Length | 35.3 in |
| Box Weight | 56.3 lbs |
|
Fitment
Show all |
2024||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||Land Cruiser 250, 2025||Toyota||4Runner, 2026||Toyota||4Runner, 2024||Lexus||GX550, 2025||Lexus||GX550, 2026||Lexus||GX550, 2026||Toyota||Land Cruiser 250
|
