$0
Conquer new heights with the Eibach PRO-LIFT-KIT-HD, engineered to boost off-road capability while controlling increased payloads.
* Rear lift varies based on added static weight (payload). For best results, pair with Eibach shocks.
| Applications | Front | Rear |
| 2022-2025 Ford Maverick TREMOR DOUBLE CAB 2.0L EcoBoost AWD C2 | N/A | +1-0" |
| 2022-2025 Ford Maverick 2.0L EcoBoost AWD C2 | N/A | +1.5-0.5" |
| 2025-2025 Ford Maverick LOBO 2.0L EcoBoost AWD C2 | N/A | +2-1" |
| Lift height, rear | 0-2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Tested with factory dampers. Listed rear lift heights range from 0lbs(1st height listed) to 500lbs(2nd height listed). Only recommended to run at fully load height, other heights listed for reference only. Too much lift will cause poor ride quality. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Lift Kit HD |
| Installation side | Rear |
| Lift Height, inch | 0-2" |
| Quantity | Pair |
| Box Height | 6.25 in |
| Box Width | 14.375 in |
| Box Length | 22.5 in |
| Box Weight | 16.53 lbs |
| Submodel | 2.0L L4 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2022||Ford||Maverick, 2023||Ford||Maverick, 2024||Ford||Maverick, 2025||Ford||Maverick
|
