$0
The Eibach PRO-KIT delivers high-performance handling and a more aggressive stance while maintaining ride comfort. Designed to lower the center of gravity, it enhances braking and cornering for a responsive, confident driving experience.
| Applications | Front | Rear |
| 2022-2025 Ford Maverick 2.0L EcoBoost AWD C2 | -2.0" | -2.9" |
| 2025-2025 Ford Maverick LOBO 2.0L EcoBoost AWD C2 | -1.7" | -2" |
| Lift height, rear | -2-2.9" |
| Lift height, front | -1.7-2" |
| Brand | Eibach |
| Note | Designed for use with OE shocks Use Eibach rear camber arm AC41-35-057-01-02 to get rear camber into spec. Front camber bolts 5.81315K are available if front camber is out of spec. |
| Note | We do not guarantee fitment, height or warranties on unlisted applications. |
| Series | Pro Kit |
| Installation side | Front, Rear |
| Lift Height, inch | -1.7-2" x -2-2.9" |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Box Height | 7.8 in |
| Box Width | 16 in |
| Box Length | 26.8 in |
| Box Weight | 26.9 lbs |
| Submodel | 2.0L L4 Gas |
| Drive Type | 4WD |
|
Fitment
Show all |
2022||Ford||Maverick, 2023||Ford||Maverick, 2024||Ford||Maverick, 2025||Ford||Maverick
|
