The Wrangler JK bumper-mounted spare tire carrier is engineered for use with the RBJK-13 Wrangler JK MTO rear bumper. The carrier swings out with the tailgate to provide full access to the cargo area while relocating the spare off the tailgate to reduce flex and movement during off-road use. A dual taper bearing and dual heim hinge pivot deliver smooth, reliable operation.
The carrier accommodates large off-road tires and includes an integrated mounting location for a Hi-Lift jack. Finished in a micro-texture black powder coat and fitted with a paintable aluminum logo plate for color matching.
*Mounts only to the RBJK-13 Wrangler JK MTO rear bumper. Wheels larger than 20" will not work. Recommended for 4"+ backspacing (negative 44 offset will not work). Not compatible with wheels wider than 9.5". Will fit most 38x13.50 tires. Does not support use of the factory 3rd brake light.
| Finish | Textured Black |
| Brand | DV8 Offroad |
| Series | MTO |
| Box Height | 7.3 in |
| Box Width | 23 in |
| Box Length | 37.7 in |
| Box Weight | 64.6 lbs |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2007||Jeep||Wrangler JK, 2008||Jeep||Wrangler JK, 2009||Jeep||Wrangler JK, 2010||Jeep||Wrangler JK, 2011||Jeep||Wrangler JK, 2012||Jeep||Wrangler JK, 2013||Jeep||Wrangler JK, 2014||Jeep||Wrangler JK, 2015||Jeep||Wrangler JK, 2016||Jeep||Wrangler JK, 2017||Jeep||Wrangler JK, 2018||Jeep||Wrangler JK
|
