Engineered to stylishly cover the open tailgate space left when the spare tire and OEM carrier are removed, this spare tire delete maximizes rear clearance for aggressive rock crawling while retaining critical functionality. The kit includes rubber plugs to replace the spare tire isolators and wiring grommet, a license plate mount with an illuminated plate light, wiring and crimps, and a plug-and-play third brake light. The factory back-up camera is retained and remains fully functional. Finished in a durable micro-texture black powder coat for a clean, OE-style look.
*Designed for use on Jeep Wrangler tailgates where the spare tire and OEM carrier have been removed. Camera relocation is included in the design, but some model years may require minor wiring adjustments. Professional installation is recommended if you are not familiar with vehicle wiring or tailgate components.
| Finish | Textured Black |
| Brand | DV8 Offroad |
| Note | Minor wiring required for installation. |
| Note | Wranglers equipped with the Mopar Reinforced Tailgate will have to remove the reinforcement in order to install the delete. Not compatible with Mopar On-Board Air Compressor option. |
| Box Height | 4.6 in |
| Box Width | 14.1 in |
| Box Length | 18.5 in |
| Box Weight | 10.8 lbs |
| Material | Steel |
|
Fitment
Show all |
2018||Jeep||Wrangler JL, 2019||Jeep||Wrangler JL, 2020||Jeep||Wrangler JL, 2021||Jeep||Wrangler JL, 2022||Jeep||Wrangler JL, 2023||Jeep||Wrangler JL, 2024||Jeep||Wrangler JL, 2025||Jeep||Wrangler JL
|
