$0
True Dual mid-section featuring a Merge X-Pipe and aggressive ATAK mufflers for increased performance and a distinctive BORLA sound with minimal in-cabin drone. The Merge X-Pipe helps unlock hidden horsepower while maintaining exhaust note quality.
*Fits 2017–2020 Ford F-150 Raptor and 2019–2020 F-150 Limited with 3.5L V6 EcoBoost (automatic transmission). Compatible with 2WD and 4WD configurations. Cab/bed fitments: Extended Cab short bed (5'5") — 134.2" wheelbase; Crew Cab short bed (5'5") — 146" wheelbase. Use with BORLA 60640, 60640BC, or 60640CFBA tail pipes or O.E. tail pipes. Optional BORLA front resonator 60650 available for additional attenuation.*
| Sound Level | Aggressive |
| Submodel | 3.5L V6 EcoBoost |
| Series | Atak |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | Limited, Raptor |
| Submodel | 5'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 57.3 lbs |
| Box Length | 58.6 in |
| Box Width | 17.6 in |
| Box Height | 16.8 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150
|
