High-performance 3" diameter tail pipes engineered for durability and precise fit. Each pipe includes a single 4.5" round carbon fiber tip with a black anodized center and integrated heatshields. Constructed from premium T-304 stainless steel with ultra-smooth mandrel bends and precision CNC manufacturing for maximum flow, power, and a consistent fit.
*Compatibility/Installation: Fits selected 2017–2026 Ford F-150 configurations including 2017–2020 Raptor, 2019–2020 F-150 Limited, 2021–2026 F-150 Tremor, 2021–2026 F-150 Black Appearance Package, and 2025–2026 F-150 Lobo Package with 3.5L V6 EcoBoost or 5.0L V8 engines; automatic transmission; 2WD & 4WD; Extended Cab with short bed (5'5") 134.2" wheelbase and Crew Cab with short bed (5'5") 146" wheelbase (Tremor 145.4" wheelbase). Designed for use with the listed BORLA mid-sections/mufflers; verify exact part compatibility before installation.
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | Limited, Raptor, Tremor |
| Submodel | 5'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 34.7 lbs |
| Box Length | 59.8 in |
| Box Width | 15.3 in |
| Box Height | 12.7 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
