High-performance 3" diameter tail pipes engineered for a precise fit and durable, long-lasting performance. Each tail pipe features a single 4.5" round black chrome tip welded to T-304 stainless steel for a refined appearance and corrosion resistance.
*Use with BORLA 60637, 60638, 60731, or 60732 mid-sections/muffler assemblies or with the OEM mid-section/muffler. Fits select Ford F-150 models: 2017–2020 F-150 Raptor; 2019–2020 F-150 Limited; 2021–2026 F-150 Tremor; 2021–2026 F-150 Black Appearance Package; 2025–2026 F-150 Lobo Package. Applicable engines/transmissions: 3.5L V6 EcoBoost or 5.0L V8 with automatic transmission. Configurations: 2WD & 4WD, Extended Cab Short Bed (5'5") — 134.2" wheelbase; Crew Cab Short Bed (5'5") — 146" wheelbase (Tremor 145.4" wheelbase). For maintenance, do not use stainless-steel polishes on black chrome tips; clean with hot water and a microfiber cloth.
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | Limited, Raptor, Tremor |
| Submodel | 5'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 32.3 lbs |
| Box Length | 60.2 in |
| Box Width | 15.4 in |
| Box Height | 12.9 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
