High-performance 3" diameter tail pipes engineered for durability, optimal flow, and a polished appearance. Constructed from premium T-304 austenitic stainless steel with precision manufacturing and protective heatshields for long-lasting performance.
*Compatibility/Installation notes: Designed for use with BORLA® mid-sections/muffler assemblies 60637, 60638, 60731, or 60732, or with the O.E. mid-section/muffler assembly. Fits select Ford F-150 models: 2017–2020 F-150 Raptor; 2019–2020 F-150 Limited; 2021–2026 F-150 Tremor; 2021–2026 F-150 Black Appearance Package; 2025–2026 F-150 Lobo Package. Applicable engines and configurations: 3.5L V6 EcoBoost and 5.0L V8, automatic transmission, 2WD and 4WD; Extended Cab with Short Bed (5'5") — 134.2" wheelbase; Crew Cab with Short Bed (5'5") — 146" wheelbase (Tremor 145.4" wheelbase).
| Submodel | 5.0L V8 Gas, 3.5L V6 EcoBoost |
| Submodel | SuperCab, SuperCrew |
| Drive Type | 4WD, RWD |
| Submodel | Limited, Raptor, Tremor |
| Submodel | 5'7" Bed |
| Brand | Borla |
| Box Weight | 31.8 lbs |
| Box Length | 59.7 in |
| Box Width | 15.4 in |
| Box Height | 13 in |
|
Fitment
Show all |
2017||Ford||F-150, 2018||Ford||F-150, 2019||Ford||F-150, 2020||Ford||F-150, 2021||Ford||F-150, 2022||Ford||F-150, 2023||Ford||F-150, 2024||Ford||F-150, 2025||Ford||F-150, 2026||Ford||F-150
|
