$0
The Baja Boss A/T blends confident on-road handling and long tread life with aggressive off-road and winter capability. Its asymmetric tread design, silica-reinforced compound, deep side lugs, and reinforced 3-ply construction deliver traction, durability, and a comfortable, low-noise ride.
| Brand | Mickey Thompson |
| Series | Baja Boss® A/T |
| Tire Size | 31x10.5 R18 |
| Tire Size EU | 265/60R18 |
| Landing diameter | 18 |
| Inflated Diameter | 30.8 |
| Profile Width | 10.7 |
| Rim Width | 8 |
| Minimum Recommended Wheel Width | 7.5 |
| Maximum Recommended Wheel Width | 9.5 |
| Tread Depth | 0.58 |
| Tread Width | 8.6 |
| Max Pressure (PSI) | 80 |
| Max Load | 3000 |
| Load Range | E |
| Speed Index | Q |
| Load Index | 119 |
| Sidewall Style | BLK |
| Box Weight | 57 lbs |
| Box Length | 31 in |
| Box Width | 31 in |
| Box Height | 10 in |
| Глубины протектора 32NDS | 18.5 |
| Part # | 53810 |
| Product Code | 331002001 |
| Cross Ref# | 90000036825 |
| Fitment | ALL |
Kupiłem komplet 4 opon Mickey Thompson Baja Boss A/T 34x11.5 R20. Zamówienie szło transportem morskim z USA i dotarło po około 45 dniach. Wszystko zgodnie z informacją od sklepu. Opony wyglądają świetnie i jakość naprawdę robi wrażenie. Po montażu pierwsze wrażenia bardzo pozytywne – świetna przyczepność i agresywny wygląd. Jestem bardzo zadowolony z zakupu, polecam!
