$0
Add rugged protection and a clean, aggressive look with these precision-fit fender flares that provide up to 3" of additional tire coverage. The vented, matte-black styling guards against rock chips, tire sling, scuffs, and fading while maintaining a seamless, vehicle-specific appearance.
*Installation/compatibility note: Simple bolt-on installation on most applications; no cutting, drilling, or modifications required. Verify vehicle fitment for wheel/tire size and offset before installation.
| Brand | Husky Liner |
| Front Flare Tire Coverage In. | 3.15 |
| Front Flare Height In. | 4.8 |
| Rear Flare Tire Coverage In. | 3 |
| Rear Flare Height In. | 4.8 |
| Quantity | Set of 4pcs |
| Series | DRT Style |
| Submodel | 5'8" Bed, 6'6" Bed |
| Installation side | Front, Rear |
| Box Weight | 0.7 lbs |
| Box Length | 52 in |
| Box Width | 35.5 in |
| Box Height | 11.5 in |
|
Fitment
Show all |
2020||GMC||Sierra 1500, 2021||GMC||Sierra 1500, 2019||GMC||Sierra 1500 New Model, 2022||GMC||Sierra 1500, 2023||GMC||Sierra 1500, 2024||GMC||Sierra 1500, 2025||GMC||Sierra 1500, 2022||GMC||Sierra 1500 New Model, 2026||GMC||Sierra 1500
|
